Bioseparátor
Účinné hospodárenie so surovinami zabezpečujú bioseparátory. Používajú sa najmä na triedenie komunálneho bioodpadu, t. j. na oddelenie organického odpadu od anorganického. Balený organický odpad, napríklad mäso alebo zelenina, sa separuje na organické a anorganické suroviny. Organický odpad sa tak môže použiť na výrobu kompostu a bioplynu (BPS), zatiaľ čo anorganický odpad sa môže recyklovať.
Bioseparátor odstraňuje nerozložiteľné látky a kontaminanty, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Patria medzi ne plasty, guma, železo, sklo, drevo a iné pevné častice. Bioodpad – teda biologicky rozložiteľný odpad sa v bioseparátore rozkladá a skvapalňuje, čo sa potom môže využiť na výrobu bioplynu. Stroj je vyrobený z odolnej nehrdzavejúcej ocele odolnej voči opotrebovaniu. Materiál sa premiestňuje a mieša pomocou elektromotorov.
Väčšina ľudí si vyberá bioseparátor, pretože je nákladovo efektívny a nevyžaduje veľký počet manuálnej pracovnej sily. Triedenie je automatické, nie je potrebný dopravný pás a na triedenie materiálu nie je potrebná pracovná sila. Bezproblémovú prevádzku stroja môže zabezpečiť jeden operátor obsluhujúci nakladač.
Z akých častí pozostáva bioseparátor?
telo separátora s nádržou a čerpadlami
elektricky poháňaná drviaca jednotka HARDOX so sitom
zásobník a spodná časť z nehrdzavejúcej ocele
čerpadlo na vnútornú cirkuláciu materiálu, umývanie sít a odvodňovanie stroja
prijímací a dávkovací žľab z nehrdzavejúcej ocele
elektrohydraulické a mechanické posuvné uzávery
výsypný zásobník na anorganický drvený odpad so závitovým dopravníkom z nehrdzavejúcej ocele
ovládací panel (v závislosti od veľkosti stroja)
Bioseparátory slúžia na rozdelenie organickej a anorganickej zložky z komunálneho a kuchynského odpadu.
Sú riešením aj na separáciu balených potravín, balených mliečnych, zeleninových a mäso výrobkov v obchodoch, supermarketoch resp. v zberných expedičných skladoch týchto obchodných jednotiek.
Organická časť separátu môže slúžiť ako energetický zdroj pre bioplynové stanice – výnos bioplynu je oveľa vyšší ako napr. u silážnej kukurice - vyseparovaná anorganická časť po roztriedení je surovinou na recykláciu.
Základná charakteristika bioseparátorov:
separácia na dve frakcie – organickú zložku (po separácii sa dostane cez príjmovú linku do fermentora BPS), anorganickú časť (je určená k ďalšiemu spracovaniu - recyklácia, skládkovanie apod.);
konštrukcia stroja nepočítá s disciplínou pôvodcu odpadov;
bioseparátory sú vyrábané od príkonu 9 kW až do veľkých strojov s príkonom 75 kW;
bioseparátor nemusí byť súčasťou objektu BPS;
vybavenie bioseparátorov se liší podľa typu a požiadaviek užívateľa
dokážu spracovať od 2 do 7 m³ produktu za hodinu v závislosti od druhu spracovávaného odpadu;
fungovanie je zabezpečené 1 operátorom, nevyžaduje veľký počet manuálnych pracovníkov.
energeticky málo náročné – inštalovaný výkon pod 200 kW
menšia záťaž hlukom
bezprašná prevádzka
Hlavné časti bioseparátora sú:
Teleso separátora - INOX oceľová plášť separátora s čistiacim vekom
Oddeľovací rotor so sitom a elektropohonom
Nerezový zásobník – podstavec separátora
Čerpadlo na vnútorný preplach a odvodnenie stroja
Príjmová vaňa – zásobník so šnekom a pohonom
Elektrohydraulické alebo mechanické šupátka
Výstupné hrdlo pre anorganický odpad
Ovládací panel
Popis práce s bioseparátorom
Do príjmovej vane – zásobníku sa naloží odpad a spätnou rotáciou plniaceho šneku sa manuálne premieša. Spustí sa samotný separátor - rozdružovací rotor, spustí sa preplach sita a šnek na automatický posuv materiálu do separátora. Vo vnútri stroja pod separátorom je zásobníková časť na tekutinu. Na začiatku činnosti separátora je privádzaná technologická voda do stroja cez elektromagnetický ventil. Ventil je spojený s čidlom z vnútornej strany zásobníku pod separátorom. V prípade dostatočného množstva tekutiny (minimum level) elektromagnetický ventil sa uzavrie, spustí sa cirkulácia vody a tým aj neustále čistenie sita a oddeľovacieho rotora. Stroj v tomto automatickom režime sleduje a koriguje rýchlosť posuvu suroviny - otáčania šnekom do separátora.
Odpad využiteľný pre BPS je drvený a pomocou čerpadla neustále cirkuluje v stroji, až kým množstvo tekutiny dosiahne horné čidlo - max. hladinu v zásobníku pod separátorom. Vtedy sa zastaví posuv šnekom, stroj spustí vnútorný preplach, spustí sa hydrogenerátor, ktoré ovláda šupátka. Jedno šupátko (preplach) sa uzavrie a druhé (odtok) sa otvorí.
Čerpadlom je tekutina (zomletá využiteľná organická časť z odpadu) presunutá zo stroja do zbernej nádrže, alebo priamo do fermentoru BPS.
Po odčerpaní tekutiny zo stroja, hydraulické šupátka sa vrátia do polohy „prevádzka“. Do stroja sa cez elektromagnetický ventil znovu sa doplní voda po spodný limit (snímač minimálnej hladiny) a automatický režim stroja sa znova spustí, t.j. spustí sa separácia, vnútorný preplach a posuv suroviny šnekom do stroja.
Anorganický odpad (obaly, fólia, iný nespracovaný materiál) odchádza zo stroja výpustným hrdlom. Je dôležité sledovať plnenie zbernej nádoby anorganickým odpadom a meniť tieto nádoby podľa potreby.
Po ukončení prevádzky je potrebné príjmovú vaňu so šnekom dôkladne umyť vysokotlakovou myčkou. Zásobník pod separátorom doplniť čistou vodou a zapnúť cirkuláciu. Tým sa prečistí sito a separačný rotor. Po tomto úkone je potrebné stroj odvodniť manuálnym stlačením tlačidla na ovládacom paneli. Následne sa stroj doplní vodou, odstavia sa funkcie a na záver zariadenie sa vypne vypínačom TOTAL STOP.
Poradíme vám?
Neváhajte nám napísať, navštíviť nás alebo kontaktujte priamo našich odborníkov.