Budúcnosť zavlažovania je v mikrozavlažovaní, ktoré sa môže použiť aj na ochranu pred poškodením mrazom
Dátum pridania: 18.03.2022Budúcnosťou zavlažovania je mikrozavlažovanie, ktoré možno použiť aj na ochranu pred mrazom
Kvapkové zavlažovanie a zavlažovanie mikropostrekom sa môže na farme používať rôznymi spôsobmi. Nie náhodou sa pre ne rozhoduje čoraz viac moderných a zodpovedných poľnohospodárov, aby kompenzovali nepredvídateľné ceny vody a energie. Mikrozavlažovanie má aj ďalšiu obrovskú výhodu: pri správnom použití chráni pred poškodením mrazom.
Čo je mikrozavlažovanie a prečo po ňom pokukujú aj poľnohospodári?
Mikrozavlažovanie má dve charakteristické črty: zavlažovanie sa uskutočňuje pri nízkom tlaku (pod 3 bary) a postačí vám menej ako 500 litrov zavlažovacej vody na hektár za hodinu. A ak sa na to pozrieme skôr z praktického ako vecného hľadiska, môžeme povedať, že ide o jeden z nákladovo najefektívnejších spôsobov dodávky vody na trhu. Ak sa zavlažovanie vykonáva kvapkaním alebo mikropostrekom, ide o mikrozavlažovanie, ktoré má však viacero využití, napríklad na chladenie interiérov alebo ochranu pred mrazom.
Keďže v prípade mikrozavlažovania sa využíva približne 90-95 % aplikovanej vody a táto sa dodáva presne a rovnomerne v čase, ktorý sme si naplánovali, čoraz viac poľnohospodárov za ňu dvíha ruku aj u nás. Vzhľadom na rastúce ceny energií sa pozitívnym aspektom javí aj nízky tlak: okrem toho, že musíme použiť menej vody ako pri bežnom zavlažovaní, môžeme pekne ušetriť aj na nákladoch za energiu.
Môžeme naplánovať jednotlivé úlohy a kontrolovať kvalitu pôdy
Pri oboch spôsoboch zavlažovania možno pracovný postup automatizovať. Pomocou centrálnej riadiacej jednotky možno naprogramovať spôsob a intenzitu dodávky vody až na niekoľko týždňov dopredu. Ich praktické výhody možno ešte zvýšiť osadením pôdy ďalšími meracími zariadeniami na monitorovanie príjmu živín a prispôsobením zavlažovania aktuálnym hodnotám. Krátke zavlažovacie cykly môžu zabrániť stresu spôsobenému prebytkom alebo nedostatkom vody, ako aj vyplavovaniu dusičnanov spôsobeným prebytkom alebo nedostatkom vody. Okrem toho sa dajú ľahko merať hladiny draslíka, fosforu a dusíka, vďaka čomu sú stratégie zavlažovania predvídateľnejšie.
Potrubia na dopĺňanie vody, rozprašovače pre mikroklímu
Pri kvapkovej závlahe sa voda privádza cez rúrky, ktoré majú zvyčajne malý priemer a sú inštalované na povrchu pôdy alebo pod ňou. Stála, ale nízka intenzita dodávky vody uľahčuje rastline príjem živín a jej rast je vyváženejší. V praxi to vedie k jedinému: k zdravšiemu rastu, a tým aj k vyšším výnosom.
Na rozdiel od klasického zavlažovania sa pri kvapkovej závlahe pôda nezhutňuje, voda sa dostáva priamo do koreňovej zóny, kde sa okamžite využíva. Okrem toho voda neprichádza do kontaktu s listami, čím sa predchádza mnohým bakteriálnym a hubovým ochoreniam rastlín.
Mikrozavlažovanie sa vyznačuje aj ďalšími pozitívnymi vlastnosťami: je veľmi účinné pri regulácii mikroklímy, zavlažovaní pod a nad zemou a pri aplikácii chemikálií. Tieto dva spôsoby zavlažovania sa používajú aj spolu a to napríklad v skleníkoch, kde kvapková závlaha zabezpečuje prívod vody a postrekovacie dýzy zabezpečujú relatívnu vlhkosť. Hoci postrekovače vyžadujú lepšiu kvalitu vody, čo sa jej čistoty týka, keďže ju postrekovač rozprašuje na drobné kvapôčky, poskytujú rovnomerný postrek a ľahko sa udržiavajú.
Možno ich použiť aj na zavlažovanie sadov, skleníkov, zeleninových záhrad a parkov. Jedným zo spôsobov ich moderného využitia je aj chladenie maštalí, ktoré je pre hospodárske zvieratá príjemnejšie a zároveň úspornejšie ako klasické vzduchotechnické zariadenia. Zodpovední poľnohospodári tiež maximálne využívajú svoje zdroje, takže mikrozavlažovanie je zároveň systémom ochrany proti mrazom.
Mikropostrekovače sú tiež nástrojom na ochranu proti mrazom
Poškodenie mrazom môže zo dňa na deň zničiť celoročnú úrodu. Naopak, nainštalovaný mikropostrekový systém možno nasadiť proti škodám spôsobených mrazom v priebehu niekoľkých minút. Účinne funguje až do -7 °C pri miernom vetre (rýchlosť vetra do 3 m/s). Na druhej strane, parafínové sviečky sú opakovane použiteľné, dajú sa rýchlo nasadiť a vyžadujú skôr monitorovanie ako aktívny zásah.
Protimrazová závlaha funguje na základe jednoduchých fyzikálnych zákonov: rastliny sa pokryjú ľadom, ktorý ich chráni pred mrazom. Ak sú totiž neustále pokryté vrstvou ľadu, počas toho, ako sa tvorí ľad, sa zároveň vytvára teplo, ktoré udržiava tekutiny cirkulujúce v rastline teplé (nad bodom mrazu). Popritom sa odparovaním drobných kvapiek vody tiež uvoľňuje teplo, čím sa vzduch nad plodinou otepľuje a zabraňuje tak zamrznutiu.
Lepšie neskoro ako nikdy, čo platí o to viac v prípade poškodenia mrazom. Je lepšie poučiť sa z prvých škôd spôsobených mrazom a následne zvoliť účinnú ochranu, ako sa spoliehať na čoraz extrémnejšie poveternostné podmienky. Preto ak vaša farma utrpela škody spôsobené krupobitím a viete to preukázať potvrdením o poistení alebo platbe, máte nárok na 10%-nú zľavu na nákup zavlažovacích systémov predávaných spoločnosťou Agrovaria.
Poradíme vám?
Neváhajte nám napísať, navštíviť nás alebo kontaktujte priamo našich odborníkov.